Forside       Event       Holdtilmelding       Holdoversigt       Bestyrelsen       Instruktører       Kalender       Markedsplads
Skip Navigation Links
- SponsorerExpand - Sponsorer
- Hold og priser
- SvømmeskolenExpand - Svømmeskolen
- KonkurrenceafdelingenExpand - Konkurrenceafdelingen
- Vandpolo
- Livredning/Bassinprøve
- Træning, ernæring & hygiejneExpand - Træning, ernæring & hygiejne
- Stævner og eventsExpand - Stævner og events
- Dronning Dorothea CupExpand - Dronning Dorothea Cup
- KlubmesterskaberExpand - Klubmesterskaber
- KlubrekorderExpand - Klubrekorder
- Om KSKExpand - Om KSK
- NyhederExpand - Nyheder
- Job
- Galleri
- Betingelser

 
Klik her for at oprette en profil

  Brugernavn
 
  Password
       Glemt login info?  
Nyheder 2013

Flotte resultater ved VÅM grp. 1 i Struer
Der blev svømmet rigtig stærkt og de fleste Kolding svømmere lavede rigtig flotte resultater
Læs om hele weekenden her
Resultater fra fredag
Resultater fra lørdag
Resultater fra søndag

DMJ i Gladsaxe 14 til 17. november
Flotte resultater ved DJM
 
Der var ingen tvivl om, at vi var til et Danmarks Mesterskab med fuld knald på.
Der blev svømmet rigtig stærkt, da hele den danske svømme elite stillede til start for at svømme om kvalifikation til EM i næste måned.
 
Vi havde 5 svømmere med, som alle er 1. års junior, så målsætningen inden mesterskabet var, at svømme så godt som muligt,
hvilket vil sige, som minimum at svømme op til PR (personlig rekord), og så måtte vi se om det rakte til en evt. finaleplads.
 
Kolding kom fornuftigt gennem mesterskabet, og svømmerne gjorde det rigtig godt i den hårde konkurrence. Vi havde 20 starter, og
det endte med 10 PR og 3 klubrekorder, men desværre ingen finale pladser. Alexander satte PR i 50 m fri (0:26.54) og 100 m bryst (2:13.73).
Rigtig flot, da han svømmede 3 løb i ét stævneafsnit. Christian havde 5 løb i bryst og medley, og satte klubrekord i 200 m bryst (2:25.39)
samt PR i 200 m IM (2:14.73) og 50 m bryst (0:30.50). Stine svømmede alle ryg-løbene, men det var i 400 m fri, at hun slog PR (4:44.95).
Frederik svømmede 200 m fly for 3. gang, og slog endnu engang 5 sek. af PR (2:18.35). Freja var tættest på en finaleplads i 50 m fri,
hvor hun slog sin egen klubrekord (0:27.39), hvilket hun også gjorde i 100 m fri (0:59.28). Det har første gang Freja svømmede under
minuttet på kortbane – noget hun har trænet meget for at nå.
 
På en skala fra 1-10 gav cheftræneren holdet 8 for den samlede præstation, så han mener nok, at der er plads til forbedringer.
Vi vender tilbage næste år, hvor de 5 svømmere er blevet 2. års junior, og bedre kan være med i toppen af junior-klassen.
 
Til sidst en stor tak til de 5 glade svømmere og Claus, som gjorde det til en rigtig god tur. Vi glæder os til at se jer i vandet ved klubmesterskabet.
 
/Charlotte (official og holdleder)

Intern stævne, Kolding
Resultatlisten fra intern stævne i Kolding d. 8-11 kan ses her

Region syd, Vamdrup
Resultatlisten fra Region Syd stævne for grp. 2 & 3 i Vamdrup d. 26-10 kan ses her

Vestdansk Kortbanemesterskab 25 til 27. oktober
Kolding svømmerne har netop deltaget i Vestdansk Kortbanemesterskab i Århus i weekenden og med rigtige gode resultater.
Kolding svømmeklub stillede med et meget ungt hold som for pigernes vedkommende var Annabell  Skytt Kristensen, Anne-Kathrine Jørgensen, Freja Hamann Larsen, Ida Kusk, Stine Knudsen og  på drengesiden deltog Alexander Ohrt , Christian Gravgaard,  Frederik Elmann, Jonas Gadegaard, Johannes Larsen samt Oliver Danielsen.
Og Kolding svømmerne fik virkelig vist niveauet idet de hen over weekenden kvalificeret sig til hele 9 finalepladser som også talte
både a - og b-finaler.

Resultatet er KSK holdet og ikke mindst Cheftræner Claus Winberg-Rolsted absolut meget stolte af, da der blev svømmet så stærkt , at det gav 5 bronze medaljer nærmere bestemt 3 bronze medaljer til Christian Gravgaard for hans hurtige brystløb (50, 100 og 200 meter ) og 2 bronze medaljer til Freja Hamann Larsen i hendes hurtige 50 m fri og 200 m fri  og hele holdet opnåede mange personlige
rekordtider samt  en hel del  4.pladser som jo er ligeved og næsten.
I den nærmeste fremtid helt præcis fra den 14. - 17. november bliver det spændende at følge Kolding svømmerne idet de 6 af KSK svømmerne har klaret de skrappe kravtider, for at kunne stille op til Det Dansk Mesterskab på Kortbane i Gladsaxe hvor kun de
bedste svømmere kommer.

Kolding Elite talentprogram




Mathilde Westergaard, Jonas Gadegaard Hansen, Martin Laursen og Thomas Laursen.

Det er fire af de navne sportselskere i Kolding godt kan vænne sig til.
De fire er udset til at være særlige talenter, der er udvalgt til at indgå
i et særligt talentprogram under Kolding Elite frem til sommeren 2014,
der skal hjælpe dem videre til toppen af dansk eliteidræt.
Læs hele artiklen her
 
 
 
 
 
 
 
 Træningslejr i Skive
 

 
 
 
 
 
E1 svømmerne er kommet hjem efter en uges træningslej i Skive
Læs om turen, skrevet af svømmerne her












 
Spændende og lærerig I-tup samling.
 
 
 
 
Jonas G. Hansen er i år blevet udtaget til den første I-tup samling i Esbjerg og fik rigtig meget med hjem i bagagen. Samlingen stod på traditionel træning fra Michael Hinge, hvor han kommer med nogle rigtig gode idéer og måder at tænke på, samt flere serier og teknik med vores nye landstræner Nick Juba, som rent undtagelsesvis havde valgt at komme til samlingen.

Jonas og jeg fik desuden undervisning i lidt forskelligt landtræning og udstrækning ved landsholdets fysioterapeut, Jakob Iversen, hvor noget af det allerede er blevet anvendt i den daglige træning.

Næste samling ligger i foråret, hvor vi igen håber Jonas kommer med. Dette kræver en medalje ved Danske Årgangsmesterskaber, så der skal laves et godt og solidt arbejde frem mod det i januar. Her håber jeg også andre svømmere får mulighed for at tage medaljer, så Jonas ikke skal stå alene med de gode oplevelser, som I-tup samlingerne giver.

Claus Winberg-Rolsted, E1

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Valle cup
I weekenden d. 12-13/10 blev der afholdt Valle cup, se resultatlisten her

Talent/begynderstævne
29/9 blev der afholdt DGI begynder/talentstævne i Vejen

Region Syd, Esbjerg
Resultatliste fra søndag d. 15-9 og holdstillingen kan ses her
Holdstilling Grp. 2

Jonas G. Hansen udtaget til Itup/årgangslandsholdet


Vores meget talentfulde årgangssvømmer Jonas er udtaget til ITUP årgangslandsholdet.
Jonas havde et suverænt DM for årgangs-svømmere i Bellahøj svømmestadion i juli måned.
Det er her der bliver udtaget landsholds- svømmere.
Jonas kan det næste halve år se frem til landsholdssamlinger, og mon ikke denne succes for Jonas giver masser af motivation for at træne mere og hårdere.
Der vil helst sikkert være flere gode præstationer fra Jonas i fremtiden.


 
 
 
 

 
 
 
 
 

Kolding Open Water




Vindere damerækken:
1. Maja Eriksen
2. Kirstine Meinert Pedersen
3. Pia Byskov Jensen

Vindere herrerækken:
1. Nicklas Rasmussen
2. Michael Danø
3. Mikkel Strand
Resultatlisten fra stævnet kan ses her
 
Se billeder fra stævnet her
 
 

 
 
 

Speedo cup i Vejle
Lørdag d. 15-6 blev der afholdt Speedo cup i Vejle, denne sæsons sidste stævne for mange af svømmerne.
Der deltog omkring 30 svømmere fra Kolding svømmeklub.
Det blev til i alt 24 medaljer, 9 guld, 9 sølv og 6 bronze.
Resultatlisten fra stævnet kan ses her

HCA Cup i Odense
 

Fantastiske resultater endnu engang fra de unge koldingsvømmere i weekendens HC Andersens Cup i Odense.

Kolding stillede med 10 svømmere Anne Katrine, Anna Bell, Ida, Stine, Sandra og Freja samt Frederik, Jonas,
Christian og Alexander var at finde på startlisterne samt 5 svømmere til gr. 2 som talte Caroline Bo, Lærke T,
Mathias samt Kasper og Andreas.

Svømmerne havde rigtig mange finaleafsnit og dem de ikke havde inden programset, fik de svømmede ind i de
indledende afsnit. Og dette er i sig selv imponerede, da KSK holdet udelukkende består af årgangssvømmere mod
andre store klubber som triton Ballerup, Herlev, Hvidovere, Odense og Silkeborg som deltager med junior og seniorsvømmere.
 
Og medaljer blev der også delt godt ud af og mange KSKér kom på skamlen som samlet set tæller 11 af Guld,
7 af sølv og 6 af bronze samt en masse personlige rekorder til alle KSK érne Derudover gav weekenden også
et par klubrekorder til blandt andet Freja som svømmede så stærkt i både 50 m og 100 m fri , at hun slog
klub rekorden i begge discipliner i både junior og senior rækkerne og den ene var over 22 år gammel.
Og Jonas fik slået sin egen klubrekord endnu en gang på distancen 100 Fri, så der blev i den grad
svømmet stærkt over hele linjen.

Og endelig blev der kåret 4 årgangssvømmere  og  Juniorsvømmere, som havde opnået tider med højeste Fina point .
Og igen var Kolding på podiet idet Freja og Jonas begge havde svømmet hurtige tider hjem som  gav henholdsvis en
4. og 2.plads i konkurrencen.

Og sent søndag aften vendte vi alle næsen hjem til Kolding og trænertemaet Claus og Katrine var meget tilfredse med
holdindsatsen og set i lyset af, at stævnet var deres første langbanestævne i lang tid og en perfekt forberedelse til
kommende DM i Bellahøj 1-7.juli hvor formen virkelig skal toppe.
Til DM i Ballerup har i alt 10 KSK svømmere kvalificeret sig til og 7 til DM i gr. 2.
Det bliver spændende at se hvad det kan blive til om 3 ugers tid for de unge talenter

Holdleder Jette


VÅM, 24 til 26/5
Der blev afholdt VÅM for grp. 1 i Nyborg og for grp. 2 i Esbjerg.
Det blev til 9 medaljer i Nyborg, 1 medalje i Esbjerg og en masse personlige rekorder
Alle resultater fra Nyborg kan læses her
Alle resultater fra Esbjerg kan læses her



Dronning Dorothea cup 2013 26 til 28/4



Næsten 300 svømmere var tilmeldt Dronning Dorothea
cup 2013, og med omkring 1600 starter blev det en
forrygende weekend med masser af svømning.
Der blev kæmpet hårdt, lavet mange personlige
rekorder, og stemningen i Slotssøbadet var helt
fantastisk.

Se resultatlisten fra alle 4 stævne afsnit her 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
Talentmesterskab finale, Esbjerg 14/4
Resultatlisten for finalen
Resultatlisten for crawlteknik
Fina point herrer
Fina point damer

Fra vandskræk til vandhund
Læs artiklen fra Kolding Ugeavis om Elma Gabela her






Begynder og talent stævne. Blåvandshuk 07/04
Alle Koldings svømmere på skamlen
Resultatlisten kan ses her
 






Unge atleter i front - Louise Winsley fra Kolding svømmeklub
Læs artiklen om Louise fra bladet Handicap idræt her
Marts udgaven af Handicap idræt kan læses her


Træningslejr i Esbjerg, d. 23/3 til d. 29/3

 
 
 
 
6 dages træningslejr i Esbjerg er nu veloverstået,
der blev svømmet rigtig mange kilometer.
Se billeder fra lejren i galleriet.





Talentmesterskab, indledende grp 1 i Haderslev d. 23/3
Resultatlisten kan ses her

Talentmesterskab indledende grp 2&3 i Esbjerg d. 23/3
Resultatlisten kan ses her

Begynder og talent stævne i Helle d. 17/3
Resultatliste kan ses her

Vest Danske mesterskaber på langbane i Hjørring
Weekenden d. 1-3 marts deltog 9 svømmere fra Kolding ved Vest Danske mesterskaber på langbane i Hjørring.
Det blev til finale pladser og klubrekorder.
Læs Katrines beretning her

Region syd, 3 afsnit

Region syd turneringsstævne lørdag d. 2. marts i Vingsted for grp. 2 og 3 svømmere.
Resultatlisten kan ses
her
Klub point for grp. 2
Klub point for grp. 3

Ungdomslederprisen 2012

9 ungdomsledere hyldet, 3 af dem er fra Kolding Svømmeklub, Christian Jensen,

Pernille Due og Christian Reese fik alle tildelt Kolding Kommunes Ungdomslederpris 2012.
Prisen blev uddelt lørdag d. 23-2-2013 i riddersalen på Koldinghus
Stort tillykke.
Læs om arrangementet her

23-02-2013 Sølv & bronzestævne, Esbjerg
Lørdag d. 23-02-2013 blev der afholdt Sølv & Bronzeturnering i Esbjerg.
Det blev til 14 individuelle medaljer og 3 medaljer i holdkap. Mange svømmere forbedrede også deres PR.
Se resultatlisten her Billeder kan ses i galleri.

Fantastisk DM-H for Kolding svømmeklub
Kolding Svømmeklub blev nr. 2 i Haderslev og nr. 4 på landsplan, et rigtig flot resultat af svømmerne.

Ulrich Nielsen stoppet i Kolding Svømmeklub
 
 
 
Ulrich Nielsen er efter 36 års fornem indsats stoppet som træner i Kolding Svømmeklub.
Hele Kolding Svømmeklub ønsker Ulrich held og lykke med sit otium.

Konstitueret Cheftræner er Claus Erik Winberg

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 


Marianne de Mik, Kolding Svømmeklub
årets idrætsleder
Et kæmpe stort og fortjent tillykke til Marianne
med hæderen som årets idrætsleder 2012
Læs mere her
 
 
 
 
 

Sponsorjagten 2013

En flot indsats fra svømmere, forældre og frivillige i
konkurrenceafdelingen gav igen i år et flot resultat.

Vi havde sat overliggeren lidt højt i år og sat et ambitiøst
mål på 150.000,00. Det nåede vi ikke helt,
men efter
kontroltælling stoppede pilen på kr. 112.427,50 og det er
sørme godt gået, de svære
økonomiske tider taget i betragtning.
Læs om sponsorjagten her

Ungdomslederprisen 2012
Christian Jensen, Pernille Due og Christian Reese er blevet tildelt Kolding Kommunes Ungdomslederpris 2012.
Prisen bliver overrakt i Riddersalen på Koldinghus lørdag d. 23 februar kl. 10.30
I ønskes et kæmpe stort tillykke fra alle i Kolding Svømmeklub.
Læs mere om Ungdomslederprisen her

 



Freja og Christian udtaget til
Itup/Årgangslandsholdet   

Freja og Christian svømmede 2 flotte bronzemedaljer hjem ved DÅM
i Odense. Efterfølgende blev Freja udtaget og Christian fik genvalg til
Itup/Årgangslandsholdet. Godt gået
Læs mere her






18 til 20-01-2013 DM-Å, grp1, Odense
 
 
 
 
Kolding har i weekenden haft 7 af deres talentfulde svømmere til Danske Årgangsmesterskaber Gr.1 i Odense
Det blev til 2 bronze 4 klubrekorder og 9 finalepladser. Freja Hamman Larsen svømmede bronzen hjem i 50 fri
på tiden 0,27.53 det var både junior og senior klubrekord og for at følge det flotte resultat op fik hun en 5 plads
i 100 fri kun et halvt sekund fra 3 pladsen i en tid på 1.00.20 det var også junior og senior klubrekord.
Den anden Bronze blev svømmet hjem af Christian Gravgaard i tiden 1.08.16 super flot af ham også. Ud over
medaljerne og rekorderne havde K.S.K også 9 finalepladser og flere top 10 placeringer.
Jonas G. Hansen i 100 fri i 56.81 super flot af ham da han lige har haft en armen i gips i 5 uger.
Alexander Ohrt i 200 ryg i tiden 2.19.34 og ikke mindst Frederik Elmann i 1500 fri i tiden 17.05.60.
Ud over det satte Anne Katrine Jørgensen personlige forbedringer i alle sine løb, sammen med Stine Knudsen
der tros sygdom op til mesterskabet satte en flot personlig forbedring i 100 ryg.
 
Det er det bedste Danske Årgangsmesterskab i mange år, det er beviset på det talentarbejde der kørt de sidste
3 år der bære
frugt nu. Om 14 dage skal de samme svømmere + lidt flere danne holdet der skal svømme
Danske Holdmesterskaber i Haderslev .
 
 
Mvh
Ulrich Nielsen
Cheftræner Kolding Svømmeklub


  
Marianne de Mik, Kolding Svømmeklub nomineret til årets leder
 
Hvert år uddeler Kultur- og Fritidsudvalget prisen som Årets leder til en person fra en
forening godkendt under Fritidsrådet.
Prisen uddeles i forbindelse med Fritidsfesten, der er en tak til hele foreningslivet for
det store arbejde, der foregår på frivillig basis.
Prisen som Årets leder 2012 uddeles til en af 3 nominerede:
 
 


 
12-01-2013 Sølv/bronzestævne i Esbjerg
Der er blev afholdt Sølv/bronzestævne i Esbjerg lørdag d. 12-01-2013.
Der blev svømmet 9 individuelle medaljer og 3 holdkap medaljer hjem til Kolding. Masser af PR er næsten en selvfølge
Hele resultatlisten kan ses her
 
Denne side er drevet af Klubmodul.dk