Forside       Event       Holdtilmelding       Holdoversigt       Bestyrelsen       Instruktører       Kalender       Markedsplads
Skip Navigation Links
- SponsorerExpand - Sponsorer
- Hold og priser
- SvømmeskolenExpand - Svømmeskolen
- KonkurrenceafdelingenExpand - Konkurrenceafdelingen
- Vandpolo
- Livredning/Bassinprøve
- Træning, ernæring & hygiejneExpand - Træning, ernæring & hygiejne
- Stævner og eventsExpand - Stævner og events
- Dronning Dorothea CupExpand - Dronning Dorothea Cup
- KlubmesterskaberExpand - Klubmesterskaber
- KlubrekorderExpand - Klubrekorder
- Om KSKExpand - Om KSK
- NyhederExpand - Nyheder
- Job
- Galleri
- Betingelser

 
Klik her for at oprette en profil

  Brugernavn
 
  Password
       Glemt login info?  
Kommende stævner og events
 
På denne side kan du finde relevant information om kommende stævner m.v.
Det kan være startlister, tidsplaner, officialslister osv.
 
En udspecificeret stævnekalender sæson 2017/2018:
Stævnekalender på listeform: se her
 
Find information herunder om følgende aktuelle stævner og events:
22.-24. september: Vest Danske Kortbane Mesterskab for junior/senior
23.-24. september: 43. Internationaler Förde-Pokal 2017, Flensborg
7. oktober: Region Syd Svømmeturnering, varde

Ændringer kan forekomme 


Vest Danske Kortbane Mesterskab for Junior/senior
 
Afholdes i Horsens. For svømmere piger årgang 2003 og ældre og drenge årgang 2002 og ældre.

Afgang fra Slotsøbadet: Fredag d. 22/9-2016 - kl. 14.00 - køretid ca. 45 min - 1 time.
Indsvømning kl. 15.00 - Indledende stævnestart kl. 16.30. Vores svømmere ca. slut kl. 19, men der skal ventes på officials, medmindre der er nogle som tilbyder at køre ekstra for at svømmerne kan køre hjem tidligere.
 
Afgang fra Slotsøbadet: Lørdag d. 23/9-2016 - kl. 7.00 - køretid ca. 45 min - 1 time.
Indsvømning kl. 8.00 - Indledende stævnestart kl. 9.30 / Finale indsvømning kl. 15.00 - Finale stævnestart kl. 16.30. Vores svømmere ca. slut kl. 19, ingen oficials her, så vi kan køre når svømmerne er færdige.
 
Afgang fra Slotsøbadet: Søndag d. 24/9-2016 - kl. 7.00 - køretid ca. 45 min - 1 time.
Indsvømning kl. 8.00 - Indledende stævnestart kl. 9.30 / Finale indsvømning kl. 15.00 - Finale stævnestart kl. 16.30. Vores svømmere ca. slut kl. 19, men der skal ventes på officials, medmindre der er nogle som tilbyder at køre ekstra for at svømmerne kan køre hjem tidligere.

Der er hvilerum:
Langmarksskolen, Nørrebakken 11, 8700 Horsens.
Der medbringes evt. tynd hvilemadras og tæppe/pude til hvilepausen imellem indledende og finale lørdag/søndag.
 
Følgende svømmere deltager:
Lærke Toftgaard (kun fredag/søndag), Cecilie Batz, Marie-Louise Jørgensen, Laura Arentsen, Matthias B. Mikkelsen, Rune Solgaard Larsen, Jacob S. Jensen, Louise Winsley (deltager ikke fredag), William Ohrt.

Frokost serveres: Lørdag 12.30-15.00 & søndag 12.00-14.30
Aftensmad serveres: Fredag kl. 20.00-21.30 og lørdag kl. 19.30-21.30.
 
Alle sørger selv for madpakke til dagene (minus frokost lørdag/søndag), men husk det er en lang dag. Svømmerne skal også selv have stævnesnack med.
 
Official: Tider for møde kommer
Fredag: Monica Batz / Lørdag: klubben er fritaget/ Søndag: Hans-Christian Ohrt
Officialmøde afholdes i ”Loungen” i Forum Horsens. Der vil være skilte der viser vej.
Officials får morgenmad og frokost, som serveres i Loungen i Forum, aftensmad har KSK bestilt til jer(kun official), som foregår på Langmarkskolen.

Holdleder: Tider for møde kommer
Ingen, ikke nødvendig
En af dem som kører svømmerne derop, skal hente madbilletter til lørdag/søndag frokost.
 
Kørsel:
Fredag:
Cecilie(3), Marie Louise(3), Jacob træner(2)
Køre med i bilerne: Cecilie, Marie Louise,  Rune, Matthias, Lærke, Laura A, Jacob, William O.
Louise deltager ikke fredag.
 
Lørdag:
Jacob S.J.(3), Jacob træner(3),  Louise(3)
Køre med i bilerne: Cecilie, Marie Louise, Rune, Matthias, Laura A, Jacob, William O, Louise.
 
Søndag:
Matthias(3), William O.(3), Jacob træner(2)
Køre med i bilerne: Cecilie, Marie Louise, Rune, Matthias, Lærke, Laura A, Jacob, William O.
Louise køre selv.
 
Se anmeldelse her
 
Ekstra tilmeldte starter: Louise: 100ryg/100fri / Laura A: 50fri / Marie Louise: 100ryg/200ryg
Træner:
Jacob B. Quaade
 
Startliste kan ses her

Tidsplan
Fredag se her - (sidste svømmer i vandet ca. kl. 18.51(hvis det bliver til finaleplads) - stævnet slut kl.  20.12
Lørdag finaler se her
- (sidste svømmer i vandet ca. kl. 18.40(hvis det bliver til finaleplads) - stævnet slut kl.  20.54- Her kan vi køre hjem lige så snart der er klædt om da vi ikke stiller med official).
Søndag finaler se her - (sidste svømmer i vandet ca. kl. 18.50(hvis det bliver til finaleplads) - stævnet slut kl.  20.35
Hvem kan hente her kl 19.15??? - som i forvejen ikke skal køre??? Skriv til Barbara.
Så kan svømmerne komme hjem og den som er official køre selv når han er færdig).




43. Internationaler Förde-Pokal 2017
Arrangør: Flensburger Schwimmklub von 1930 e.V.

Stævne sted: Campusbad Flensborg, Thomas-Fincke-Str.19, 24943 Flensborg
 
Stævne bassin:
8 baner à 25m, bølgebrydende banetove, elektronisk tidtagning, ca. 26? C,
vanddybde 4,00m (startenden) til 1,80m i vendeenden
 
Praktiske informationer:

VIGTIGT: Alle skal medbringe PAS, da turen er over grænsen til Tyskland - man skal sørge for at vise passet til den man køre med for hvis man har glemt passet bliver det ens egne forældres ansvar at hente svømmeren ved grænsen med det samme.

Ingen overnatning og vi kører tur/retur begge dage i privatbiler.

Afgang fra Slotssøbadet lørdag den 23. sep. kl. 7.30 (ÆNDRET) – vi kører i privatbiler. Transporttid ca. 1 time 10 min (mød op 10 min. før så vi kan komme afsted til tiden)
Adgang til omklædning kl. 8.45

Der er indsvømning fra kl. 9.00-10.00 - skynd jer at komme i vandet, da det er kort tids indsvømning
Stævnestart kl. 10.00

Afgang fra Slotssøbadet søndag den 24. sep. kl. 7.00 (ÆNDRET) – vi kører i privatbiler. Transporttid ca. 1 time 15 min (mød op 10 min. før så vi kan komme afsted til tiden)
Adgang til omklædning kl. 8.15
Der er indsvømning fra kl. 8.30-9.30 - skynd jer at komme i vandet, da det er kort tids indsvømning 
Stævnestart kl. 9.30
BEMÆRK ÆNDRET TIDSPUNKT

Løbsliste:
Lørdag afsnit 1 se her
Lørdag afsnit 2 se her
Søndag afsnit 3 se her

Forplejning: Selvforplejning - Du skal have en stor madpakke med begge dage. Der vil være stævnesnack.

Officials:
Der vil muligvis blive brug for banetællere i 800m fri/1500m fri, her skal man også kunne det tyske sprog for at hjælpe.

Kørsel:
se her

Holdleder: (HUSK at melde afbud direkte til holdleder)
Lørdag: Lotte Højstrøm (Nanna Højstrøm) - tlf.: 23233509
Søndag: Lone Larsen (Alexander) - tlf.: 6054076

Se anmeldelse her

Tidsplan/program: se her

Holdkapper:
4x50 fri - Hold A og B / C og D
4x50-IM - Hold A og B / C og D

Træner: Martin, Anja, Rasmus

Stævnesnack lørdag:
Anne Sofie: 20 muslibar
William V.N.: 2 agurker i stave
Jonas: ½kg peanuts og 10 bananer
Vania: 1 pk rosiner og 1 L saft og 1 ds. nutella
Melanie: 1 ps. kogt pasta
Christopher: 10 æbler
Amalie: 15 boller
Nicoline: 1kg skrællet gulerødder i stave
Nanna: 2 agurker i stave

Stævnesnack søndag:
Freja Ulka: 15 boller
Johanne: 10 bananer
Alexander: 20 muslibar
Amalie: ½kg peanuts og 10 æbler
Ane: 1 ps. kogt pasta
Victoria: 1kg skrællet gulerødder i stave
Signe: 2 agurker i stave
Alberte: 20-30 knækbrød
Emilia: 1 pk rosiner og 1 L saft og 1 ds. Nutella

 


 

 
Region Syd Svømmeturnering
 
Sted: Varde svømmehal, Lerpøtvej 55, 6800 Varde
Lørdag den 7. oktober afvikles 1. stævne i Region Syddanmark turneringen.
 
Praktiske informationer:
• Indsvømning kl. 12.00 / stævnestart kl. 13.00.
• Afgang fra Kolding kl. 11.00 (Transporttid ca. 50 min fra Kolding)
• Husk at medbringe madpakke, da der ikke er mad inkluderet i stævnet.

Officials: (Officialmøde kl. ??.?? - kommer)
Michael Busk-Modul 1 (Daniel)
Thomas Christensen-Modul 2 (Ane/Signe)
Carsten Veiler-Modul 1 (Mille)
Bjarke Dam-Modul 1 (Katharina)
Lone Spangsberg-Modul 2 (Emilia)
Torben Batz-Modul 2 (Casper)
Holdleder: (Holdledermøde kl. ??.?? - kommer)
Barbara (Laura T.) - kommer ikke ned til SSbad ved afgang

Kørsel: (5)
Simon(2), Katharina(3)
Køre med i bilerne - Træner Anja, Træner Rasmus, Christian, Simon, Katharina.

Køre selv: (8)
Laura T, Daniel, Ane, Signe, Mille, Casper, Emilia, Willum, Amalie, Alberte

Stævnesnack:
Emilia - 10 muslibar
Katharina - 1 pk. rosiner
Mille - 5 bananer
Willum - 1 stor Melon
Alberte - 5 æbler

Startliste kan ses her - kommer
Laura T. - ½ kg saltmandler

Anmeldelse/løbstilmelding: se her
Tidsplan kan ses her - kommer 


Denne side er drevet af Klubmodul.dk