NYHEDER

Kommende stævner og events
 
På denne side kan du finde relevant information om kommende stævner m.v.
Det kan være startlister, tidsplaner, officialslister osv.
 
En udspecificeret stævnekalender sæson 2017/2018:
Stævnekalender på listeform: se her
 
Find information herunder om følgende aktuelle stævner og events:
4.-6. maj: Hjørring Park Vendia Swim Cup
10.-12. maj: Langbanetræning, Fredericia
1.-3. juni: H.C. Andersen Cup, Odense
16.-17. juni: Spar Nord Cup, Viborg 

Ændringer kan forekomme 

Hjørring Park Vendia Swim Cup 2018

Vandhuset, Børge Christensens Vej 4, 9800 Hjørring

Hjørring Park Vendia Swim Cup løber af stablen d. 4. - 6. Maj 2018

Praktiske informationer:

Afgang fra Slotssøbadetfredag den 4. maj kl. 11.45 (mød op 10 min. før så vi kan komme afsted til tiden)

Fredag d. 4. maj Indledende - Indsvømning kl. 15.15-16.50 - Stævnestart kl. 17.00
Lørdag d. 5. maj Indledende - Indsvømning kl. 7.30-8.50 - Stævnestart kl. 9.00
Lørdag d. 5. maj Finaler - Indsvømning ca. kl. 15.50-16.50 - Stævnestart kl. 17.00
Søndag d. 6. maj Indledende - Indsvømning kl. 7.30-8.50 - Stævnestart kl. 9.00
Søndag d. 6. maj Finaler - Indsvømning ca. kl. 14.50-15.50 - Stævnestart kl. 16.00

Overnatning: Overnatning og bespisning på Muldbjergskolen, Skolevangen 44, 9800 Hjørring (700m fra vandhuset)

Til overnatning medbringes luftmadras, sovepose og hovedpude el. dyne/pude og alt hvad du nu har behov for når du overnatter andre steder.

Gruppe-opdeling:
Gruppe 1: Damer 2006 og yngre / Herrer 2005 og yngre
Gruppe 2: Damer 2005/2004 / Herrer 2004/2003
Gruppe 3: Damer 2003/2002 / Herrer 2002/2001
Gruppe 4: Damer 2001 og ældre / Herrer 2000 og ældre

I alle 50 og 100 meter løbene er der indledende, hvorefter der svømmes Finaler i de 4 grupper lørdag og søndag aften for begge køn.

Øvrige løb 200 og 400 meter løb er der direkte Finaler.

Se løbsliste her

Forplejning: Bespisning fra fredag aften til og med søndag middag + madpakke til turen hjem.

HUSK en madpakke til fredag eftermiddag

Stævnesnack: kommer

Træner: Ingen

Official:
Fredag:

Official: Charlotte Heilmann / Monica Batz
Lørdag:
Official: Barbara Toftgaard under Indledende  / Tina Kristensen under Finaler
Søndag:
Official: Lene Arentsen

Kørsel:
Fredag(11):

Karla(4): Nicoline /  Vania 
Lasse T(3): Christopher / William
Laura T(4): Anne Sofie / Melanie / Laura A.       
Køre selv: Johanne/Cecilie.
Søndag(11):
Anne Sofie(3): Melanie
Karla(2): Nicoline
Laura A(3): Vania / Lasse T.
Laura T(3): Christopher / William
Køre selv: Johanne/Cecilie.

Holdleder:
Fredag:
Holdleder: Barbara Toftgaard(sover på skolen hele weekenden)
Lørdag:
Holdleder: Tina Kristensen under Indledende / Barbara Toftgaard under Finaler
(sover på skolen hele weekenden)
Søndag:
Holdleder: Tina Kristensen
(sover på skolen hele weekenden)

Anmeldelse se her

Startliste se her

Tidsplan 
Fredag aften
Lørdag formiddag
Søndag formiddag


Langbanetræning i Fredericia 

10.-12. maj

Kørsel se her
 
Træningstider:
Torsdag den 10. maj – kl. 8.00 til 10.00 med adgang til hallen kl. 7.40
Afgang SSB kl. 7.15

Torsdag den 10. maj – kl. 18.00 til 20.00 med adgang til hallen kl. 17.40
Afgang SSB kl. 17.15

Fredag den 11. maj – kl. 8.00 til 10.00 med adgang til hallen kl. 7.40
Afgang SSB kl. 7.15

Fredag den 11. maj - kl. 18.00 til 20.00 med adgang til hallen kl. 17.40
Afgang SSB kl. 17.15

Lørdag den 12. juni – kl. 8.00 til 10.00 med adgang til hallen kl. 7.40
Afgang SSB kl. 7.15

Deltager: kommer

Kørsel:
Til Fredericia torsdag d. 10. maj morgentræning-Afgang SSB kl. 7.15
Fra Fredericia torsdag d. 10. maj morgentræning-Hentes kl. 10.15/10.20

Til Fredericia torsdag d. 10. maj aftentræning-Afgang SSB kl. 17.15
Fra Fredericia torsdag d. 10. maj aftentræning-Hentes kl. 20.15/20.20

Til Fredericia fredag d. 11. maj morgentræning-Afgang SSB kl. 7.15
Fra Fredericia fredag d. 11. maj morgentræning -Hentes kl. 10.15/10.20

Til Fredericia fredag d. 11. maj aftentræning-Afgang SSB kl. 17.15
Fra Fredericia fredag d. 11. maj aftentræning-Hentes kl. 20.15/20.20

Til Fredericia lørdag d. 12. maj morgentræning-Afgang SSB kl. 7.15
Fra Fredericia lørdag d. 12. maj morgentræning-Hentes kl. 10.15/10.20


H. C Andersen Cup 2018

Universitets Svømmehal, Campusvej 55, 5230 Odense M,

H. C. Andersen Cup løber af stablen d. 1. - 3. juni 2018
 
Praktiske informationer:
Stævnets indledende afsnit svømmes således: 1 afsnit fredag og 2 afsnit lørdag og 2 afsnit søndag.
Alle svømmere svømmer på samme tid i fredagens løb. For de yngste grupper er det direkte finaler.
Det er kun ældste gruppe som svømmer indledende i fredags afsnit/lørdag morgen afsnit/søndag morgen afsnit, som har mulighed for at komme i finaler lørdag aften og søndag aften. Dvs. at ældste gruppe som svømmer indledende lørdag morgen og søndag morgen køre separat til Odense tidlig morgen begge dage og har så fri midt på dagen hvor de yngste grupper svømmer deres direkte finaler. Yngste gruppe som først skal have indsvømning kl. 11.45-12.45 lørdag/søndag først skal køre fra Kolding kl. 10.00 disse dage.
Men alle svømmere skal være i hallen når der svømmes finaler, så alle følges ad hjem lørdag og søndag.

Gruppe-opdeling:
Gruppe 1: Damer 2007 og yngre / Herrer 2006 og yngre (YNGSTE GRUPPE)
Gruppe 2: Damer 2006 / Herrer 2005 (YNGSTE GRUPPE)
Gruppe 3: Damer 2005 / Herrer 2004 (YNGSTE GRUPPE)
Gruppe 4: Damer 2004 og ældre / Herrer 2003 og ældre (ÆLDSTE GRUPPE)
Afgang fra Slotssøbadet fredag den 1. juni kl. 14.15 – vi kører i privatbiler. Transporttid ca. 1 time (mød op 10 min. før så vi kan komme afsted til tiden)

Fredag d. 1. juni Indledende (Alle grupper)- Indsvømning kl. 15.30-16.45 - Stævnestart kl. 17.00

Afgang Lørdag fra SSbad for ældste gruppe: kl. 6.30

Lørdag d. 2. juni Indledende (Piger 2004 og ældre/drenge 2003 og ældre)- Indsvømning kl. 7.15-8.45- Stævnestart kl. 9.00

I middagspausen behøver de ældste svømmere ikke at opholde sig i hallen.
 
Afgang Lørdag fra SSbad for yngste gruppe: kl. 10.00
Lørdag d. 2. juni Indledende (Piger 2005 og yngre/drenge 2004 og yngre)- Indsvømning kl. 11.45-12.45 - Stævnestart kl. 13.00
Lørdag d. 2. juni Eventyr Finaler(de ældste) - Indsvømning ca. kl. 15.45-16.45 - Stævnestart kl. 17.00
ALLE svømmere bliver til finalerne er færdige inden man må køre hjem.

Afgang Søndag fra SSbad for ældste gruppe: kl. 6.30

Søndag d. 3. juni Indledende (Piger 2004 og ældre/drenge 2003 og ældre)- Indsvømning kl. 7.15-8.45 - Stævnestart kl. 9.00

I middagspausen behøver de ældste svømmere ikke at opholde sig i hallen.

Afgang Søndag fra SSbad for yngste gruppe: kl. 10.00
Søndag d. 3. juni Indledende (Piger 2005 og yngre/drenge 2004 og yngre)- Indsvømning kl. 11.45-12.45 - Stævnestart kl. 9.00

Søndag d. 3. juni Eventyr Finaler(de ældste) - Indsvømning ca. kl. 15.45-16.45 - Stævnestart kl. 17.00

ALLE svømmere bliver til finalerne er færdige inden man må køre hjem.

Se løbsliste her
 
Forplejning: Alle skal huske stor madpakke hver dag. Lørdag og søndag er lange dage.
 
Stævnesnack: se her
 
Officials: 
Fredag: Natalia(Vania) / Lene (Laura A) / Niels(AS)
Lørdag formiddag afsnit: Thomas(Cille) / Ole(Jonas) / Per(Matthias)a
Lørdag middag afsnit: Per(Matthias) / Majbritt V.N.(Christopher) / Thomas(Ane)
Lørdag finale afsnit: Per(Matthias) / Majbritt V.N.(Christopher) / Ole(Jonas)
Søndag formiddag afsnit: Thomas(Cille) / Monica(Cecilie) / Sabina(Elma)
Søndag middag afsnit: Carsten(Mille) / Torben(Casper) / Lone(Emilia)
Søndag finale afsnit: Carsten(Mille) / Torben(Casper) / Lone(Emilia)
 
Anmeldelse se her - kommer

Startliste se her - kommer
 
Tidsplaner:
Fredag se her - kommer
Lørdag formiddag se her - kommer
Lørdag middag se her - kommer
Lørdag finale se her - kommer
Søndag formiddag se her - kommer
Søndag middag se her - kommer
Søndag finale se her - kommer

Trænere: Jacob, Tom, Keld
 
Kørsel: se her
 
Holdleder: 
Fredag: Jane Kornum 2543223 (Nicoline) / MANGLER / MANGLER
Lørdag morgen: Anette Nørtoft 31385666 (AS) / MANGLER
Lørdag middag: Anette Nørtoft 31385666 (AS) / Rikke Tjørnhøj 20977353 (Lasse T) / MANGLER
Lørdag aften: Anette Nørtoft 31385666 (AS) / Rikke Tjørnhøj 20977353 (Lasse T)
Søndag morgen: MANGLER / MANGLER
Søndag middag: Lotte Højstrøm 23233509 (Nanna) / Camilla 25555945 (Rasmus) / MANGLER
Søndag aften: Lotte Højstrøm 23233509 (Nanna) / Camilla 25555945 (Rasmus)
 
HUSK at give besked til både holdleder og træner ved sygdom.


Spar Nord Viborg Cup 2018

Gymnastik- og Idrætshøjskolen Viborg, Vinkelvej 32, 8800 Viborg

Til E1 - E2 - ME - Talent - K1 - K2 - (Vi ser helst ikke at DÅM/DJM svømmere deltager, men de må gerne)

Spar Nord Viborg Cup løber af stablen den 16. juni - 17. juni 2018

Praktiske informationer:
Afgang fra Slotssøbadet lørdag den 16. juni kl. 6.40 – vi kører i privatbiler. Transporttid ca. 1 time 25 min (mød op 10 min. før så vi kan komme afsted til tiden)

Der er indsvømning fra kl. 8.00-9.25 og Stævnestart kl. 9.30 (forventede tider)

Afgang fra Slotssøbadet søndag den 17. juni kl. 6.40 – vi kører i privatbiler. Transporttid ca. 1 time 25 min (mød op 10 min. før så vi kan komme afsted til tiden)

Søndag d. 17. juni - Indsvømning kl. 8.00-9.25 - Stævnestart kl. 9.30
Der køres frem og tilbage begge dage.
 
Gruppe-opdeling:
Gruppe 1: Damer/Herrer 2001 og ældre
Gruppe 2: Damer/Herrer 2002/2003
Gruppe 3: Damer/Herrer 2004/2005
Gruppe 4: Damer/Herrer 2006/2007
Gruppe 5*: Damer/Herrer 2008 og yngre
*Gruppe 5: Der er præmier i 50 og 100 meter løb. I løb over 100 meter konkurrerer de i gruppe 4.

Se løbsliste her
 
Forplejning: Lørdag/søndag middagsmad.(tag selv lidt mad med til formiddagen/eftermiddagen).
 
Stævnesnack: kommer
 
Kørsel: kommer
 
Holdleder: Kommer

Trænere: kommer
 
Officialmøde og ledermøde:
Lørdag: Ledermøde: Kl. 08.00 – 08.15 Officialmøde: Kl. 08.15 – 09.15
Søndag: Ledermøde: Kl. 08.00 – 08.30 Officialmøde: Kl. 08.15 – 09.15
Official fredag: X
Official lørdag: X

Anmeldelse: kommer
 
Startliste: kommer
 
Tidsplaner: kommer

SPONSORER / SAMARBEJDSPARTNERE