Kommende stævner og events
 
På denne side kan du finde relevant information om kommende stævner m.v.
Det kan være startlister, tidsplaner, officialslister osv.
 
En udspecificeret stævnekalender sæson 2017/2018:
Stævnekalender på listeform: se her
 
Find information herunder om følgende aktuelle stævner og events:
9.-20. februar: Træningslejr, La Santa Sport
10.-16. februar: Træningslejr i Herning på langbane
21. februar: Tidtager kursus, Fredericia
16.-18. marts: Vest Danske langbane mesterskab junior/senior, Hjørring
17.-18. marts: Regionsmesterskab langbane, Odense

Ændringer kan forekomme 


Træningslejr La Santa Sport på Lanzarote

9. feb. - 20. feb. 2018
 
Se info her 

Træningslejr Herning på langbane

10. feb. - 16. feb. 2018

Bo og sove på:
Dan Hostel Herning
Holingknuden 2
7400 Herning

Vi bliver indkvarteret i 4-personers værelser (træner laver inddeling inden vi kommer derop) Der vil være dyne, hovedpude deroppe, hvor i så selv skal medbringe lagen/linned til sengen. 

Svømmehal/træningssted:(
50m bane)
Brændgårdvej 20 7400 Herning (Transport imellem overnatning og svømmehal foregår på gå-ben, så husk varmt tøj når i skal gå udenfor. Det tager ca. 15min.)

Praktiske informationer:
Afgang fra SSbad: kl. 13.00 (mød om 10-15 min før så vi kan komme afsted til tiden)
Husk at spise godt hjemmefra inden afgang, da der først er mad efter eftermiddagstræningen.
Turen går hjem igen fredag den 16. februar kl. 12.30, efter vi har spist middagsmad. Forældre der skal hente bedes være ved Danhostel kl. 12.15.

Kørsel:
Op til Herning:
Martin træner: kører selv direkte
Amalie: kører selv - kommer først søndag - tidligst til middag
Cille: Ane/Laura direkte
Christopher: Lasse T
Lasse Skyt:  kører selv direkte
Daniel B:  kører selv direkte 
Nanna: Træner AK, Træner Ida
Victoria: Nicoline, Elma
Sarah: Johanne, Christian
Karla: Anne Sofie
Casper: kører selv

Hjem fra Herning:
Martin træner: køre selv
Lasse Skyt: køre selv
Daniel B: køre selv
Anne Sofie: Cille, Ane
Nanna: Træner AK, Træner Ida
Casper: Christian, Victoria
Amalie: Sarah, (Laura)
Johanne: Nicoline, Elma
Lasse T: Christopher
Karla: Køre selv
 
Snackkasse/hvem medbringer hvad: (VIGTIG at i husker det, da det skal bruges som mellemmåltider)
Anne Sofie: 1 pk. chokoladekiks/3-pak TUCkiks/2L Rynkeby rød saft/2 ps. ukogt pasta
Laura T: 2L Rynkeby rød saft/20 stk. frikadeller
Nanna: 2 ps. ukogt pasta/20 stk. frikadeller
Christopher: 1 pk. chokoladekiks/2L Rynkeby rød saft/2 pk. toast/1 gl. nutella
Nicoline: 1 pk. chokoladekiks/3-pak TUCkiks/2L Rynkeby rød saft/2 ps. ukogt pasta/2 pk. toast
Casper: 1 pk. chokoladekiks/2 ps. ukogt pasta
Christian: ½kg saltmandler/10 stk stegte kyllingefilet(frossen)
Cille: 3-pak TUCkiks/25 stk Pizzasnegle m. oksekød
Ane: Kage/2 stk. store pl. chokolade
Elma: 3-pak TUCkiks/2L Rynkeby rød saft/1 gl. nutella
Amalie: 10 stk. muslibarer/3-pak TUCkiks/2L Rynkeby rød saft/25 stk. pølsehorn(gerne 5 stk med kyllingepølser)
Daniel: 2 stk. store pl. chokolade/1 stor ketshup/25 stk. pølsehorn(gerne 5 stk med kyllingepølser)
Johanne: 2 ps. ukogt pasta/10 stk stegte kyllingefilet(frossen)
Lasse T: kage/½kg saltmandler
Sarah: 2 stk. store pl. chokolade/1 stor ketshup
Victoria: 2 ps. ukogt pasta/25 stk Pizzasnegle m. oksekød
Lasse Skyt: ½kg saltmandler/2 pk. toast
Karla: 15 stk. müslibarer/2 ps. ukogt pasta

Træningstider se her

Værelsesfordeling: se her

Holdleder:
Lørdag til Mandag morgen tidlig: Tina(Karla) tlf. 28532637
Mandag morgen til Onsdag: Sabina(Elma) tlf. 29725163
Onsdag til Fredag: Lotte (Nanna) tlf. 23233509




Tidtager kursus

Modul 1 i Fredericia
Dato: 21. februar 2018
kl. 17.00-21.00
Adresse: Vestre Ringvej 100, 7000 Fredericia
Deltagere: Jens-Jacob Lauterlein (Emil Lauterlein), Birgitte Primdal Dam (Katharina), Stine Weltström (Storm Emil), Søren Wissing (Agnes)



Regionsmesterskab langbane, Region Syddanmark
 
Universitetssvømmehallen, Odense, Campusvej 55, 5230 Odense M
Årgang der må deltage fra holdene: piger 2007-2004 og drenge 2006-2003
 
Praktiske informationer:
Afgang fra Slotssøbadet lørdag den 17. marts kl. 7.00 – Mød op 10 min før.
 
Afgang fra Slotssøbadet søndag den 18. marts kl. 7.00 – Mød op 10 min før.
 
Indsvømning fra kl. 8.30  - 9.50
 
Stævnestart kl. 10.00. Begge dage.
 
Forplejning: Du skal selv medbringe en stor madpakke til hele dagen.
 
Løbsliste lørdag
50fly
100fly
200fly
400IM
50ryg
100ryg
200ryg
4x50 H-IM m. Plade mix
 
Løbsliste søndag
50bryst
100bryst
200bryst
200IM
50fri
100fri
200fri
4xsjov Holdkap mix
 
Stævnesnack:
LØRDAG:
Nanna-1 kg gulerødder skrællet i stave
Johanne-6 bananer
Cille-1 pk. Digestive Kiks
Alberte- 1 rl. Chokolade kiks
Lasse T.- 2 agurker i stave
Casper- 2 agurker i stave
Elma- 1 melon skåret i stykker
Nicoline- ½kg saltmandler
Karla- 6 bananer

SØNDAG:
Nanna- 2 agurker i stave
Daniel- 6 bananer
Ane- 1 rl. chokolade kiks
Lasse T.- 1 kg skrællet gulerødder i stave
Anne Sofie- 1 melon skåret i stykker/½ kg saltmandler
Laura- 2 agurker i stave
Nichlas - 1 kg skrællet gulerødder i stave
Jonas- ½ kg saltmandler/1 rl. chokolade kiks

Trænere: Martin og Ida

Officials:
LØRDAG:
Bettina(Alberte)/Carsten(Nichlas)/Danilkin(Vania)
SØNDAG:
Michael(Daniel)/Christensen(Ane/Cille)/Batz(Casper) 
Officialmøde:  kl. 9.20-9.50
 
Holdleder:
LØRDAG: Lotte(Nanna)/Benedikte(Axel)
SØNDAG: Lotte(Nanna)/ Jane(Nicoline)
Andre forældre som er tilstede i hallen må meget gerne hjælpe til og spørg endelig indtil om der er noget i kan hjælpe med.
Holdledermøde kl. 9.00-9.20
 
Anmeldelse se her
 
Startliste kommer her.
 
Tidsplan kommer her.
 
LØRDAG:
Kørsel til Odense (13) lørdag:
Nanna(3)-Johanne-Elma
Karla(3)-Melanie-Amalie
Vania(3)-Lasse T-Jonas
Victoria(4)-Rasmus-Rasmus mor-Ida træner

Kørsel fra Odense lørdag:
Nanna(3)-Johanne-Elma
Karla(3)-Melanie-Amalie
Vania(3)-Lasse T-Jonas
Victoria(4)-Rasmus-Rasmus mor-Ida træner

Køre selv til/fra Odense
lørdag:
Laura/Daniel/Ane/Cille/Alberte/Casper/Nicoline/Axel/Anne Sofie/Johannes/Alexander
 
SØNDAG:
Kørsel til Odense (13) søndag:
Nanna(3)Melanie-Vania
Karla(3)-Johanne-Jonas
Laura(3)Rasmus-Rasmus Mor
Elma(4)Lasse T-Nichlas-Ida træner

Kørsel fra Odense
søndag:
Nanna(3)Melanie-Vania
Karla(3)-Johanne-Jonas
Laura(3)Rasmus-Rasmus Mor
Elma(4)Lasse T-Nichlas-Ida træner

Køre selv til/fra Odense søndag:
Daniel/Ane/Cille/Alberte/Casper/Nicoline/Axel/Anne Sofie/Johannes


Vest Danske langbane Mesterskab for Junior/senior

Afholdes i Hjørring. For svømmere piger årgang 2003 og ældre og drenge årgang 2002 og ældre.

Afgang fra Kolding med private biler fredag d. 16. marts 2018(afgang  kl. 11.45)
Hjemkomst søndag d. 18. marts 2018 (sent aften) Alt efter om vi har svømmere i finalerne.

Fredag: Indsvømning kl. 15.00 - Stævnestart kl. 16.30.
Lørdag: Indsvømning kl. 7.30 (Indledende) - Stævnestart kl. 9.00 (Indledende) - Indsvømning Finaler kl. 15.00 - Stævnestart Finale 16.30.
Søndag: Indsvømning kl. 7.30 (Indledende) - Stævnestart kl. 9.00 (Indledende) - Indsvømning Finaler kl. 15.00 - Stævnestart Finale 16.30.

Overnatning/forplejning: Indkvatering/forplejning foregår på: Muldbjergskolen, Skolevangen 44, 9800 Hjørring. (10 min gang fra svømmehallen)

Se løbslisten med kravtider her 

Træner: Jacob

Holdleder: sandsynligvis ingen, alt efter hvor mange der skal afsted

Anmeldelse se her
Laura A. ekstra løb-100 m ryg
 
Stævnesnack:
Karoline Bauer: 10 bananer + 10 æbler
Jacob: 3 pk. chokoladekiks + 2 l rød saft
Laura: 1 kg saltmandler + 1 x 3-pak TUC kiks
Cecilie: 2 l rød saft + 1 kg skrællet gulerødder i stave
Lærke: 12 minipizzaer + 10 müslibarer
Matthias: 10 müslibarer + 1 kg skrællet gulerødder i stave

Kørsel til Hjørring:
Karoline(3)/Matthias(3)/Jacob træner(2)

Kørsel hjem fra Hjørring:
Cecilie(3)/Jacob(3)/Jacob træner(2)

Official: Fredag-Thomas Bauer(Karoline) / Lørdag-Lene Arentsen(Laura) / Søndag-Torben Batz(Cecilie)

Startliste se her (kommer)

Tidsplaner se her (kommer)
<

Kolding Svømmeklub - Hospitalsgade 6 - 6000 Kolding - Tlf. 75 50 01 90 (telefontid tirsdag kl. 17-19) - administration@koldingsk.dk en løsning fra Klubmodul