Klubmesterskaber 2012
 
Klubmesterskaberne 2012 blev igen i år en rigtig svømmefest!
 
Mange nye små svømmere var med for første gang og gjorde det bare så godt, og rigtig mange svømmere opnåede
kravtider til VÅM og DÅM - sejt gået alle sammen!
Endnu et bevis på, at vores satsning med ATK (Aldersrelateret TræningsKoncept) nu bærer frugt.
 
Og så blev der ikke mindst svømmet rigtig stærkt af de mere erfarne konkurrencesvømmere, og der kom flere nye
klubrekorder i hus.
  • Michael Danø slog en 23 år gammel rekord på 50 m fri.
  • Christian Gravgaard slog en næsten lige så gammel rekord i 200 m medley.
  • Frederik elmann slog en 15 år gammel rekord i 800 m fri
  • Alexander, Christian, Frederik og Jonas tog klubrekorden fra sidste år i 4 x 50 medley.
  • Lærke T, Ida, Stine og Freja fik endelig has på en 21 år gammel rekord i 4 x 100 fly.
  • Jonas Gadegaard Hansen tog klubrekorden i 200 fri for juniorer og endelig slog
  • Christian Jensen (K1-træner) Thomas Bendtsens 4 år gamle rekord i 50 m bryst.

I kampen om sprintpokalen gentog Michael Danø successen fra sidste år, mens Caroline måtte aflevere pokalen til Freja.

Der blev udvist fantastisk vilje og kampgejst i begge sprintløb, og det kulminerede med en flot flot klubrekord til Michael Danø.
 
Tak til overdommerne Lars Hededal og Charlotte Elmann, alle vores officials, stævnesekretariat og eltid og ikke mindst til
”køkkenpigerne”,
der sørgede for, at vi ikke gik sukkerkolde.
Også en tak til trænerne - Ulrich, Christian, Claus, Katrine, Christina, Julie, Johannes og Keld -
uden jeres indsats havde
vi ikke kunne afvikle et så flot klubmesterskab.

Det har været nogle dejlige dage og husk, at selvom du ikke fik en medalje eller pokal med hjem, så er alle, der deltager,
vindere -
det er en personlig sejr at give sig fuldt ud, og mange af jer satte flere personlige rekorder under stævnet.
 
På gensyn næste år
Svømmeudvalget
 

Placering

Svømmer

Gruppe

Klubmester

Michael Danø

Herrer, gruppe a

Sølvvinder

Tobias Dahl Vind

Bronzevinder

Johannes Larsen

Klubmester

Sandra Guldborg

Damer, gruppe a

Sølvvinder

Caroline Svarer

Bronzevinder

Rikke K. Laursen

Klubmester

Christian Gravgaard

Herrer, gruppe b

Sølvvinder

Jonas G. Hansen

Bronzevinder

Frederik Elmann

Klubmester

Freja Hamann-Larsen

Damer, gruppe b

Sølvvinder

Stine Knudsen

Bronzevinder

Anne Katrine Jørgensen

Klubmester

Kasper Jørgensen

Drenge, gruppe c

Sølvvinder

Andreas Jørgensen

Bronzevinder

Rasmus Ulka Nielsen

Klubmester

Lærke Toftgaard

Piger, gruppe c

Sølvvinder

Madison Guldborg

Bronzevinder

Sofie Knudsen

Klubmester

William Svarer

Drenge, gruppe d

Sølvvinder

Viktor S. Kristensen

Bronzevinder

William Orht

Klubmester

Marie Louise Jørgensen

Piger, gruppe d

Sølvvinder

Cille Christensen

Bronzevinder

Freja Ulka Nielsen

Et stort tillykke til alle nye klubmestre.
 
 
 
Flidspokaler
TD - Emil Henriksen
TP - Anne Dokkedal
K2 - Matthias Mikkelsen
K1 - Jonas G. Hansen
 
Sprinterpokalen
Freja hamann-larsen
Michael Danø
 
Stilartsmestre
Fly Ryg Bryst Crawl

Gruppe a drenge

Johannes Larsen

Oliver Danielsen

Christian Jensen

Tobias Dahl Vind

Gruppe a piger

Caroline Svarer

Caroline Svarer

Sandra Guldborg

Sandra Guldborg

Gruppe b drenge

Frederik Elmann

Alexander Orht

Christian Gravgaard

Jonas G. Hansen

Gruppe b piger

Ida Kusk

Freja Hamann-Larsen

Anne Katrine Jørgensen

Freja Hamann-Larsen

Gruppe c drenge

Kasper Jørgensen

Andreas Jørgensen

Rasmus Ulka Nielsen

Kasper Jørgensen

Gruppe c piger

Lærke Toftgaard

Madison Guldborg

Madison Guldborg

Gruppe d drenge William Svarer William Orht William Orht Viktor S. Kristensen
Gruppe d piger Freja Ulka Nielsen Cille Christensen Marie Louise Jørgensen
Marie Louise Jørgensen

Et stort tillykke til jer.